SCIENTIFIC COMMITTEEE

Thomas Aigner St. Pölten Diocesan Archives, Pölten

 

Béatrice Joyeux-Prunel Université de Genève, Faculté des Lettres

Vlatka Lemić, University of Zagreb, Archives Department

Ljiljana Kolešnik, Institute of Art History, Digital Cultural Heritage Lab, Zagreb

Tania Ørum, University of Copenhagen

Nuri Rodriguez Ortega, University of Malaga

Vinko Zlatić, Institute Rudjer Bošković, Theoretical Physics Departmet, Zagreb

ORGANIZING COMMITTEE

Institute of Art History

Ljiljana Kolešnik

Sanja Sekelj

Sanja Horvatinčić

Tamara Bjažić Klarin

Ana Ćurić

University of Zagreb, University Computing Centre (SRCE)

Ivan Marić

Suzana Kikić

Draženko Celjak

DAY 1:      Monday, November 4 2019

10.00–10.15    Welcoming Address

 

Ivan Marić (Deputy Director of University of Zagreb University Computing Centre – SRCE);

Katarina Horvat Levaj (Director of the Institute of Art History, Zagreb)

Ljiljana Kolešnik (Conference Organizing Committee)

10.15-11.00    Keynote lecture - Béatrice Joyeux-Prunel (Université de Genève, Faculté des

      Lettres), Art and Images in Globalization: a Digital Perspective

11.00-11.15    Discussion

11.15-11.30    Coffee break

11.30-12.45    Session 1

Tomáš Kolich (Institute of Art History, Faculty of Arts, Charles University), Symbolic Aspects of Network Images

 

Andrej Srakar, Petja Grafenauer, Nataša Ivanović (Institute for Economic Research and School of Economics and Business, University of Ljubljana; Academy of Fine Arts and Design, University of Ljubljana; Academy of Fine Arts and Design, University of Ljubljana), Art market and artistic movements: A multi-layer temporal network analysis of Ljubljana Biennial of Graphic Arts

 

Tamara Bjažić Klarin (Institute of Art History, Zagreb), Tea Truta (independent researcher), Architectural and Urban Planning Competitions – Contribution of Quantitative Analysis to in-depth Insights in the inter-war Architecture

Moderator - Tihana Puc

 

Discussion 

 

12.45-13.00     Coffee break

 

13.00-14.15     Session 2

 

Franziska Klemstein (Faculty of Media, Theory of Media Worlds, Bauhaus-Universität Weimar), Digital methodologies on the example of networks and the historical preservation practice in the GDR (Network Analysis and Data Practices)

Dominik Lengyel, Catherine Toulouse (BTU Cottbus-Senftenberg; Lengyel Toulouse Architects), Visualising hypotheses as method used to approach archeological research questions

Margareta Turkalj Podmanicki, Dina Stober (Academy of Arts, Osijek; Faculty of Civil Engineering, Osijek), Ivana Kovač (Primary School 'Tin Ujević', Osijek), Following London Charter (2006)

Moderator - Ivana Haničar

Discussion

14.15-15.15     Lunch break

 

15.15-16.55     Session 3

Sanja Sekelj (Institute of Art History, Zagreb), Art critics as concentrators of the 1990s art scene in Zagreb

André Pitol (School of Communications and Arts, University of São Paulo), East Art Map project as a Digital Curatorship case?

Isabella Trindade (Ryerson University, Toronto), Interactive Narratives: between the real and the imaginary

 

Katarina Hergouth, Tina Fortič Jakopič (Gallery Sloart, Ljubljana), Slovenian online art gallery Gallery SLOART

Moderator - Željka Tonković

Discussion

16.55-17.10     Coffee break

 

17.10–18.25     Session 4

Amy Johnson, Allen Reichert (Otterbein University, Westerville, Ohio), The end of the textbook? Art History Foundation Courses and Digital Art History

Leticia Crespillo Marí (Department of Art History, University of Málaga), Aesthetic Pedagogy. A new epistemological process of Art History: Virtual Reality and 3D modeling for teaching Contemporary Light Art (Light Installations and Environments)

Voica Puşcaşiu (Babeş-Bolyai University, Cluj-Napoca), Timelines as Tools for Teaching Art History

Moderator - Goran Zlodi

 

Discussion

 

DAY: 2      Tuesday, November 5th 2019

09.00-09.45

Keynote Lecture -  Thomas Aigner (St. Pölten Diocesan Archives, Pölten), The Power of Big Data of the Past – Let’s Build a Time Machine!

09.45-10.00     Discussion

10.00-10.15     Coffee break

 

10.15-11.55     Session 1

Hannah Kiefer (Virginia Commonwealth University, Richmond), Problematic Panoplies: Belgian Colonial Narratives in Material and Digital Form

Alexandros Teneketzis, Markos Konstantakis, George Caridakis (Aegan University), Digital Media and Art History: A critical assessment of digital tools and trends at a national and international level

Isabella Trindade, Maria de Lorurdes Nóbrega (Ryerson University, Toronto; Universidade Católica de Pernambuco), #Occupy Estelita: The Role played by Online Social Network

Lujo Parežanin (Faculty of Humanities and Social Sciences, Zagreb), Yugoslav Literature? – Digital Humanities and National Literary Histories

Moderator - Sanja Horvatinčić

Discussion

11.55-12.10     Coffee Break

12.10-13.50     Session 2

Claudia Rosskopf, Kristin Kutzner (Institute for Cultural Policy, Stiftung Universität Hildesheim; Institute for Business Administration and Business Information Systems, Stiftung Universität Hildesheim), Rez@Kultur – an interdisciplinary research project: reflection on art in digital space

Helen Marodin (University of South Carolina), The Materiality of Digitized Art: Reaches and Limits

Karin Wagner (University of Gothenburg), Random arrangements and unexpected combinations. Exploring the web platform of the archive of the artist Ivar Arosenius

Peter Bell, Fabian Offert (University of Erlangen-Nuremberg; University of California, Santa Barbara), Distant Viewing Iconographies

Moderator - Nikola Bojić

Discussion

13.50-14.50     Lunch break

 

14.50-16.05     Session 3

Sarah Fassio (Europa-Universität Viadrina, Frankfurt Oder), Examining the Coexistence of the Analog Artwork and Its Digital Replica in the Context of a Digitalized Art World

Diana K. Murphy (Fine Arts Museum of San Francisco), Interactivity in Archival Practice: Video Games as Digital Preservation Tools

Robert C. Kahlert, Bettina Berendt, Benjamin P. Rode (DTAI, KU Leuven; DTAI, KU Leuven; Cycorp), Digital Management of Explanations

Moderator - Ljiljana Kolešnik

Discussion

16.05-16.20     Coffee break

 

16.20-17.20     Session 4  

Draženko Celjak (SRCE – University Computing Centre, Zagreb), Research Infrastructure for Digital Art History

Vlatka Lemić (University of Zagreb), ICARUS Croatia: Bridging International Practice and the National Environment

Koraljka Kuzman Šlogar (Institute for Ethnology and Floclor) DARIAH-HR Platform for Digital humanities from the local perspective

Moderator - Jasenka Bogdan Ferber

 

Discussion

17.20-17.30     Coffee break

17.30-18.00     Closing discussion

 

​19.30-22.00    Reception for Conference Participants